Altının ons fiyatı rekor kırdı

Merkez bankaları enflasyonla mücadele için faiz yükseltmişti. Şimdi ise politika faizinde düşüşe geçilmesi bekleniyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın ikinci yarısında faiz indirimlerine başlayabileceğine ilişkin beklentilerin güçlü kalması, altın gibi varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor.

Altının ons fiyatı, 2 bin 300 doları aşarak 2 bin 304 dolarla rekor yeniledi.

HAZİRANDA İNDİRİM BEKLENİYOR

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yüzde 64, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 98 ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) yüzde 80 ihtimalle haziranda faiz indirimlerine başlayacağı öngörülüyor.

Analistler, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin dün yüzde 4,43 ile Kasım 2023’ten bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına karşın bu seviyelerden artan alımların etkisiyle yüzde 4,35 dengelendiğini aktardı.

Rekorun andından altının ons fiyatı 2.293 dolardan alıcı buluyor.

FED BAŞKANI JEROME POWELL’IN AÇIKLAMASI ETKİLİ OLDU

Fed Başkanı Jerome Powell’ın dün yaptığı açıklamada, Fed’in bu yıl politika faiz oranlarını düşürmeye başlaması gerektiğini yinelemesinin altın ons fiyatını yukarı yönlü desteklediğini kaydeden analistler, düşük faiz oranlarının, sürekli gelir getirmeyen altın tutmanın fırsat maliyetini azalttığını vurguladı.

ONS ALTIN HER GÜN YENİ BİR REKOR KIRDI

Altının ons fiyatının mart ayından beri yükseliş eğiliminde hareket ederek, bu hafta her gün rekor yenilerken, martta yüzde 9,3 yükselerek Temmuz 2020’den bu yana en büyük aylık artışını gerçekleştirdi.

MERKEZ BANKALARININ ALTIN ALIMI

Analistler, altının ons fiyatının başta Çin ve Hindistan olmak üzere merkez bankalarının alımlarının ve Fed’in yaklaşan faiz indirimlerinden fayda sağlayacağının hesaplandığını kaydedildi.

JEOPOLİTİK GERİLİMLER

Değerli metalin fiyatının, Orta Doğu ve Ukrayna gibi jeopolitik gerilimlerden de ek destek aldığını belirtti.

GÜMÜŞÜN ONS FİYATI

Gümüşün ons fiyatı da ons başına 27,23 dolara yükselerek Haziran 2021’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x