Yeşilçam’ın Ağabeyi Arif Keskiner’e Veda

Yeşilçam’ın neredeyse tüm önemli isimlerinin yollarının kesiştiği ve Türk sinemasının en özgün sinemacılarından biri olarak bilinen ‘Çiçek Arif’ lakaplı ünlü yapımcı Arif Keskiner’in vefatı sevenlerini yasa boğdu.

KOCA BİR DEVİR BİTTİ

Almula Meter Churm, Keskiner’in ölüm haberini duyurarak “Koca bir devir bitti… Işıklarda uyu. Yattığın yer incitmesin Arif Keskiner” ifadelerini kullandı. Sanat dünyası, sosyal medya paylaşımlarıyla üzüntüsünü dile getirdi. Nebil Özgentürk, Keskiner için “Sinemacı-yapımcı Arif Keskiner’i kaybettik… 40 yıllık dostumdu. Binlerce dostu vardı zaten. Çokça sinemaseverin de hocasıydı… Abi yarısıydı çokklarımız için… Ünlü mü ünlü Çiçek Bar kurucularındandı… Çiçek gibi adamdı zaten… Çok üzgünüm” ifadelerini kullandı.

‘EN GÜZEL SANAT BULUŞMALARI MEKANINDA YAPILIRDI’

Nedim Saban da Keskiner için “Bir dönemin en güzel sohbetleri, sanat buluşmaları onun mekanında yapılırdı. Sinema afişleriyle donatılan mekana Yeşilçam’ın en büyük yıldızları gelir, dünyayı terk ettiklerinde anı defteri açılırdı. Çiçek Arif #arifkeskiner artık ne yazık ki yok” dedi.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı da Keskiner’in kaybının acısını paylaşarak, “Vakfımızın kuruluşundan bu yana hep yanımızda olan, 33 yılımızı birlikte geçirdiğimiz, yönetim kurulu üyelerimizden, sinemamızın pek çok önde gelen yapıtında imzası, emeği olan sevgili ağabeyimiz Arif Keskiner’i kaybetmenin acısı içindeyiz. Başımız sağ olsun…” şeklinde ifadeler kullandı.

‘KAPICILAR KRALI’NDAN SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM’A’

Arif Keskiner, Türk sinema tarihine damga vuran birçok filmi yapımcılığıyla tanınan bir isimdir. “Kapıcılar Kralı”, “Köşeyi Dönen Adam”, “Piano Piano Bacaksız”, “Maden”, “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Sensiz Yaşayamam” ve “Namus Borcu” gibi önemli yapımların yapımcılığını üstlenmiştir.

Keskiner, sadece film yapımcılığıyla değil, aynı zamanda gazeteci, oyuncu, yayınevi müdürü, sinema muhabiri, film yönetmeni ve fotoromancı gibi çeşitli alanlarda da görev yapmıştır.

Sinema dünyasında çok yönlü bir isim olarak tanınan Keskiner, Türk sinemasının gelişimine ve çeşitlenmesine önemli katkılarda bulunmuştur.

YARIN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANACAK

Arif Keskiner’in vefatı sevenlerini ve sanat camiasını derin bir yasa boğdu. Ünlü yapımcı için düzenlenecek cenaze töreni detayları da netleşti. Arif Keskiner için yarın, 14 Mart Perşembe günü saat 11:00’da Cemal Reşit Rey Kültür Merkezi’nde bir tören düzenlenecek. Törenin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının sonrasında ise Keskiner, Kilyos Demirciköy Mezarlığı’nda ebedi istirahatgahına uğurlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x